Четвер, 21.10.2021, 03:10
Вітаю Вас Гість

Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр

учнівcької молоді

Меню сайту
Статистика

10:42
РАДІТИ ВЕСНІ, НЕ ЗРИВАЮЧИ КВІТІВ!
     Весна – казкова пора!
     Після довгої прохолодної весни усі так радіють першим квітам! І з кожним днем, кожним тижнем їх стає усе більше. Буваючи в цей час у природі, чимало людей повертаються додому з букетами першоцвітів.
    Та чи знаєте ви, що серед весняних рослин є чимало рідкісних?
   З кожним роком все більшою стає проблема знищення ранньоквітучих рослин, які першими зявляються у барвистому трав’яному килимі лісу, степових ділянок, лук.
   Кожному хотілося б завітати до весняного лісу й принести з собою живий сувенір – пучечок весняних рослин... Якщо не самим назбирати, то купити у торгівців.
   І ніхто навіть не задумується, скільки рослин позбавлено життя, що, зірвані, вони за день-два зів’януть. А у природі їхнє життя тривало б півтора-два місяці...
   Особливо страждає від масового зривання на букети підсніжник складчастий, який в Україні зростає тільки в Кримських горах, і занесений не тільки до Червоної книги України, а й до Європейського Червоного списку як рослина з дуже вузьким поширенням. Такі види ще називають ендеміками.
   Ендемік не зустрічається більше ніде у світі – його можна бачити у природі на декількох галявинах в околицях Білогорська. Поки що...
   Його родич – підсніжник білосніжний – теж рідкісний, однак більш поширений. Цю рослину в недалекому минулому можна було знайти у північно-західних районах Полтавщини.
   Масові щорічні збори першоцвітів призводять до виродження їх популяцій. Це повязане із їхніми особливостями життєвого циклу, тобто із коротким надземним життям. Зриваючи квіти із зеленими листочками, люди позбавляють рослину можливості накопичити поживні речовини в цибулинах на наступний рік життя.
   Першими на весні знищують підсніжники й проліски. Пізніше від цього страждають сон широколистий, тюльпан дібровний, рябчик малий та інші рідкісні рослини, що занесені до Червоної книги України.
   Але кожен з нас здатний захистити ці вразливі й тендітні рослини!
Як, запитаєте ви? Все дуже просто!
Є два головних правила – ,,Не зривати! та ,,Не купувати!.
   У природі ці рослини можуть рости довго і виконувати свою екологічну місію, а вдома зірвані в букети мертві рослини швидко зів’януть і не відтворяться.
   На території Полтавщини найбільш вразливими і водночас рідкісними є 27 видів першоцвітів. Більшість із них мають декоративні та лікувальні характеристики, але найголовніше – вони є рідкісними, вразливими та зникаючими видами через масове знищення.

 
 
Гадюча цибулька занедбана                                                                    Горицвіт волзький

 
       Конвалія звичайна                                                                       Первоцвіт весняний

 
Підсніжник білосніжний                                    Проліска дволиста

 
        Проліска сибірська (поникла)                                      Рябчик руський

 
        Сон лучний                                                               Тюльпан дібровний

 
   Щовесни на території України торгівля першоцвітами набуває надзвичайно великих обсягів. До стрімко зникаючих рідкісних першоцвітів наразі відносяться усі види підсніжників, білоцвітів, сон-трави, диких тюльпанів, шафранів та черемша (цибуля ведмежа). Масовий збір на продаж квітконосів рідкісних рослин призводить до послаблення, а у деяких місцях – до повного пригнічення насіннєвого поновлення. Це призводить до їх генетичного виродження.
    Нині торгівля рідкісними та зникаючими видами рослин на території України караються штрафами.
Переглядів: 145 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Пошук
Календар
«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Мережа закладів позашкільної освіти еколого - натуралістичного напряму
Тут Вам завжди допоможуть!

Полтавський обласний еколого - натуралістичний центр
учнівської молоді © 2021