П`ятниця, 17.09.2021, 11:40
Вітаю Вас Гість

Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр

учнівcької молоді

Меню сайту
Статистика

14:27
*Наша незалежність *Марафон –30 Український клуб у Полтаві
    Останнім часом значну увагу приділяють дослідженню діяльності перших українських громад, товариств, інституцій, зокрема і на Полтавщині. Більшість цих досліджень присвячені періоду Української революції, що цілком природно з погляду історії. Досить мало вже зосталося будинків, пов'язаних з історією початку ХХ ст., а ще менше - з подіями Української революції. Одним із таких свідків є непримітний цегляний будинок по вулиці Стрітенській, 37,  що у Полтаві.Події, що відбувалися у цій будівлі, розкривають забуті сторінки історії Полтави, пов’язані з подіями національного відродження й Української революції, поєднуючи минуле та сьогодення незалежної України.
    Цей будинок відіграв важливу роль доби Центральної Ради, Гетьманщини та Директорії, це пам’яткане лише  міської, а й загальноукраїнської  історії. Протягом 1913-1918 років у цій будівлі знаходився Український клуб. За висловом сучасників, біля цього, чи не єдиного вогнища українського життя Полтави, ,,мав змогу тоді купчитись невеликий гурток свідомих українців, якіне просто чекали, а й цілком легально виступали чільними провідниками українського життя у зросійщеному губернському місті”.
    Одним із головних питань успішної роботи Клубу була  йогодіяльність як  «інформаційного осередку і штаб-квартири» свідомих українців (саме таке завдання щодо цієї установи покладали її засновники).
    Діяльність Українського клубу у Полтаві пов’язана з ім’ям М.С. Грушевського. Час знайомства видатного історика з містом збігається з культурно-просвітницькою діяльністю Українського клубу (1913-1918рр.).На відкриття Українського клубу у складі київської делегації прибув М.С. Грушевський. Ця подія співпала з відзначенням 75 роковин зі смерті І.П. Котляревського. Виступ Михайла Грушевського на відкритті клубу нікого не залишив байдужим.
   Понад 40 років Грушевський був у епіцентрі суспільно-політичних подій в Україні.Серед кореспондентів М.С. Грушевського значилася майже вся наукова та культурна еліта нашого краю, а відтак він був чудово обізнаний з місцевими політичними та культурними подіями. Завдяки Грушевському до Полтави надходила  напівлегальна література.  З розбудовою суспільно-політичного життя в Україні зростала і політична складова співпраці Михайла Грушевського з полтавцями.
   У другій половині 1914 р. у Полтаві було створено філію Союзу звільнення України – «Рада Полтавського Центрального комітету» на чолі з П. Чижевським.Метою створеного комітету була широка пропаганда «самостійності України», відхід Малоросії від Росії. Засідання комітету проходило в Українському клубі, який відвідували мешканці Полтави.Незважаючи на свій поважний вік, П.Чижевський був людиною дуже жвавою, енергійною і притримувався, на думку сучасників, досить радикальних поглядів щодо української справи. До того ж, динамічний темперамент і велика ініціативність наближали Чижевського до молодшого покоління полтавців. Нерідко при обговоренні важливих питань зверталися саме до нього. Завдяки своїм знайомствам у політичному та науковому світі (передусім з С. Петлюрою, Є. Чикаленком та С. Єфремовим) П. Чижевський брав на себе головний тягар відповідальності. Підтвердженням цього є його листи-запрошеннядля гостей на відкриття Полтавського клубу та святкування 75-х роковин смерті Котляревського.  Російська влада не хотіла допустити, щоб Український клуб став справжнім осередком культурного життя українців: «Одного разу відділ поліції обсадив будинок клубу і провів у нього трус».
   У грудні 1917 року Український клуб по вул. Стрітенській, 37 у Полтаві став центром громадського українського життя.Клуб складав невід’ємну частину тієї загальної політики, яку проводили полтавські громадівці у кількох культурно-просвітницьких напрямах. Приміщення Клубу використовувалися не тільки для зібрань, нарад членів товариства «Баян», «Просвіта» а й різних публічних заходів.
    Доля цього будинку була безпосередньо пов’язана з подіями Української революції. В 1917-1918 рр. Український клубпродовжував діяти. У цей період старшинам Клубу у більшій мірі вдалося реалізувати давні та викликані вимогами часу задуми.  21 травня 1917 р. Український клуб провів у Полтаві маніфест зі збору коштів у «Національний український фонд».
   Головну свою історичну місію Клуб виконав успішно, особливо в 1917-1918 рр. У цей період його приміщення справді використовувалося для утвердження поміж населення національної свідомості та захисту вже здобутих українських позицій.

 

Будинок Українського клубу (вул. Стрітненська, 37)Сучасний вигляд інтер'єру
                       
М.С. Грушевський                                                                        П. Чижевський
 
Переглядів: 21 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Пошук
Календар
«  Серпень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Мережа закладів позашкільної освіти еколого - натуралістичного напряму
Тут Вам завжди допоможуть!

Полтавський обласний еколого - натуралістичний центр
учнівської молоді © 2021