П`ятниця, 17.09.2021, 13:06
Вітаю Вас Гість

Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр

учнівcької молоді

Меню сайту
Статистика

Лубенська міська СЮТН

Лубенська міська станція юних техніків і натуралістів

     


     Лисенко Сергій Володимирович, директор Лубенської міської станції юних техніків і натуралістів, освіта вища, закінчив Київський державний університет імені Т.Г.Шевченка, педагогічний стаж – 21 рік

    Лубенську станцію юних техніків і натуралістів створено 1 червня 1995 року шляхом реорганізації станції юних техніків та станції натуралістів. До цього часу станції техніків і натуралістів працювали як окремі підрозділи.

   Історія розвитку юннатівського руху в Лубнах розпочинається з відкриття станції юних натуралістів 1 листопада 1957 року. Відкрита вона згідно наказу № 88 від 01.11.1957 року завідуючого Лубенським райвно Демури Івана Марковича, на виконання розпорядження Полтавського облвно та рішення виконкому Лубенської райради депутатів  від 28.09.1957 року № 357. Станція розмістилася у колишньому приміщенні приміського лісництва по вулиці Лісній.

    Першим директором СЮН був призначений Хоменко Іван Кононович, який працював з дня відкриття закладу по 1961 рік.

   Директорами станції працювали в різні періоди:  Ткаченко Іван Іванович (1961-1963), Безкровний Юрій Григорович (1963-1971), Савченко Михайло Іванович (1971-1979), Безсмертна Алла Максимівна (1979-1981), Перелай Володимир Васильович (1981-1995), Коваль Михайло Андрійович (1995-2011). Вони доклали чимало зусиль для розвитку матеріальної бази закладу, робили все можливе, щоб дітям було цікаво і затишно.

  На сьогоднішній день директором станції юних техніків і натуралістів працює Лисенко Сергій Володимирович. Кожен з цих людей вніс свій вклад у розвиток юннатівського руху в тисячолітньому, мальовничому місті Лубни.

  Зі спогадів директора Лубенської СЮН (1981-1995 роки) Перелая Володимира Васильовича:

  - «Передала мені посаду директора СЮН вчитель біології, квітникар за покликанням Алла Максимівна Безсмертна, яка довгий час працювала на станції керівником гуртка, а потім директором. СЮН на той час була розташована по вул. Садовій в колишньому приміщенні ясел-садка на території заводу «Лісмаш». Приміщення було аварійним, налічувало 6 кімнат: музей хліба, живий куточок, фотоклас, кабінет директора, кабінет квітникарів, кінозал. У підсобному приміщенні була створена кролеферма. Після клопотання перед місцевою владою відділу освіти була виділена земельна ділянка для навчально-дослідної роботи по вул. Лісній площею 0,75 га. На цій ділянці був відділ лікарських і багаторічних рослин та закладено плодовий сад.

   На базі СЮН працювали гуртки юних натуралістів, зоологів, квітникарів, фотонатуралістів, птахівників. Особлива увага приділялась пропаганді екологічних знань, охорони природи, здорового способу життя. Відвідували гуртки 250-300 учнів з різних шкіл міста. Вирощували птахів, кролів. Проводили вирощування екологічно чистих сільськогосподарських овочевих культур для реалізації дитячим садочкам міста, заготовляли лікарські рослини. Під час літнього відпочинку в профільному таборі «Юннат» вихованці гуртків надавали посильну допомогу по заготівлі лікарських рослин Всесоюзному інституту лікувально-ароматичних рослин (ВІЛАР) в с. Березоточа Лубенського району. Працівники станції постійно підтримували тісний зв’язок з ученими академії наук, ВІЛАРу.

   В 1983 році СЮН була переведена в приміщення НСШ №4 по вул. Л. Толстого, 16/27. Тут ми розмістилися в 9 кабінетах, площа приміщення складала 450 м2. З дітьми працювали 7 керівників гуртків. Були створені і обладнанні повністю кабінети овочівників, квітникарів, фотонатуралістів, зоологів, кролівників, птахівників, акваріумного рибництва, юннатів молодшого шкільного віку, живий куточок, кінозал, ігровий зал для занять настільними тенісом. На території станції був плодовий сад, квітники, спортивний майданчик, підсобне приміщення для тварин. На СЮН працювали 40 гуртків, якими було охоплено 510 учнів. Крім того, в школах працювали 15 природничих гуртків.

  Вихованці гуртків брали активну участь у всіх натуралістичних конкурсах та акціях, були постійними учасниками обласних виставок учнівських виробничих бригад та юних натуралістів. Направляли експонати та дослідницькі роботи на виставку ВДНГ СРСР, які були відзначені дипломами і медалями. Так, Безсмертна Алла  Максимівна, керівник гуртків СЮН, за добросовісну організацію роботу гуртка юних натуралістів по проведенню дослідницької роботи з вирощування високих урожаїв овочів  нагороджена Бронзовою медаллю виставки ВДНГ.

   У співпраці зі школами міста, лісним та бухгалтерським технікумами, медичним училищем, організаціями міста СЮН проводила природоохоронну роботу з озеленення та благоустрою міста. У 1988 до святкування 1000-річчя Лубен було висаджено 1500 дерев по закладанню дубового урочища на схилах біля Мгарського Спасо-Преображенського монастиря.

  Велику природоохоронну роботу проводив клуб «Журавушка-Журавличка», який більше 20 років очолювала вчитель біології школи №6 Вологдіна Любов Андріївна. Роботою в ньому було охоплено більше 1000 учнів, щорічно проводилися до 30 природоохоронних заходів.

   Активну участь в природоохоронних заходах брали учні НСШ №9 під керівництвом  краєзнавця, вчителя географії Батієвського Павла Івановича. 

  Значну роль у розвитку юннатівського руху в місті відігравали вчителі біології, зокрема: Носко Ніна Олексіївна, школа №4; Головко Людмила Іванівна, школа №1; Гончарова Тетяна Іванівна, школа №10.

  Особливо хочеться відзначити плідну роботу керівників гуртків СЮН, а саме: Лохвицької Анастасії Дмитрівни, Комаровської Ліди Павлівни, Сіряченка Василя Миколайовича, Петрусь Ольги Олександрівни, Фугата Володимира Семеновича».

  Після реорганізації станцій техніків і натуралістів в єдину станцію юних техніків і натуралістів директором призначено Коваля Михайла Андрійовича – директора міськСЮТ. Влітку 1996 року станцію переведено в приміщення колишнього дитячого садочка №6 за адресою вул. Монастирська, 34.

  СЮТН займала два приміщення загальною площею 361 м2  Загальна площа територій закладу – 0,9730 га, площа саду – 0,25 га, навчально-дослідної ділянки – 0,017 га. У живому куточку утримувалися канарки, папуги хвилясті, патагонський папуга, перепілки, морські свинки, акваріумні рибки. Працювали еколого-натуралістичні гуртки: любителі свійських тварин, юні друзі природи, фотонатуралісти, юні екологи, квітникарі, орнітологи, якими щорічно було охоплено від 210 до 300 дітей. Керівники гуртків Халюк Світлана Валентинівна, Борисенко Галина Миколаївна, Канівець Світлана Іванівна, Сіряченко Василь Миколайович, Ващенко Олександра Григорівна, Гончарова Тетяна Іванівна значну увагу приділяли виконанню робіт дослідницького характеру, створювали оптимальні умови для виявлення та розвитку інтересів і здібностей школярів, здобуття ними практичних умінь і навичок по проведенню природоохоронної роботи, вихованню в них екологічної культури та екологічної етики, дбайливого ставлення і любові до природи як однієї зі складових частин виховання молоді.

  Після виходу директора міськСЮТН Коваля М.А. на пенсію за вислугою років, з 2012 року директором закладу призначено  досвідченого педагога Лисенка Сергія Володимировича.

  Будівля станції визнана аварійною і 1 вересня 2013 року навчальний рік СЮТН розпочала в приміщенні ЗОШ №10 – величної і неповторної архітектурної пам’ятки тисячолітнього міста, збудованої в 1907 році за проектом О.М. Бекетова.

  Заклад орендує частину другого поверху будівлі школи. Натуралістичний відділ має одну лабораторію площею 49 м2. Надалі заплановано ремонт ще однієї лабораторії і кімнати для «живого куточку». Земельної ділянки в даний час заклад не має.

  На базі станції та шкіл № 4, 7, 8, 9 працюють гуртки: «Юні друзі природи»; «Юні знавці лікарських рослин»; «Саду мого дивосвіт»; «Основи екологічних знань»; «Біологія людини»; «Юні екологи»; «Лікарські рослини»; «Основи інформаційних технологій», якими охоплено 150 вихованців.

  Еколого-натуралістичні гуртки очолюють висококваліфіковані спеціалісти,  які мають вищу педагогічну освіту – Гонтар Т.М., Смаль Л.І, Качур Л.Г., Дончик В.М., Сацький Р.В., Москаленко Т.В.. Натуралістичний відділ СЮТН співпрацює з педагогічним колективом школи-інтернату, де навчаються діти з особливими потребами.

   Педагогічний колектив – це команда творчих, ініціативних наставників, які спрямовують свій потенціал на розвиток творчої особистості, формування соціального досвіду на основі її власних бажань, урахування природних нахилів і задатків; на модернізацію позашкільного педагогічного процесу відповідно до сучасних вимог; проводять організаційну та методичну роботу в місті, працюють в тісному контакті з учителями закладів загальної середньої та вихователями закладів дошкільної освіти, надаючи їм постійну допомогу в організації освітньої діяльності.

   Для учнів організовуються екскурсії в природу: дендропарк лісотехнічного коледжу, урочище Кондратківщина (вивчення різноманіття рослин, у тому числі лікарських, їх екологічних, біологічних властивостей); відзначаються такі свята як День зустрічі птахів, Дари Золотої осені, Свято зимуючих птахів, свято «Посвята в юні екологи». Вихованці беруть участь у посильній суспільно-корисній роботі.

   Формуванню національної свідомості сприяє участь в осінніх трудових акціях «Турбота молоді тобі, Україно!», у Всеукраїнських і обласних природоохоронних акціях і конкурсах: «Малі ріки Полтавщини», «Український сувенір», «Парки – легені міст і сіл», «Зелений паросток майбутнього», «Збережи ялинку» та інші.

  Працюючи з вихованцями, керівники гуртків пропагують здоровий спосіб життя: необхідність дотримуватись режиму розумової праці та відпочинку, занять спортом, посильною фізичною працею, недопустимість шкідливих звичок - алкоголю, паління, наркотиків.

  Педагогами закладу у дитячій бібліотеці ім. О. Донченка проведено виховний захід «Ми обираємо здоровий спосіб життя», відкрите заняття «Здоров’я – це найвища цінність життя людини», виховний захід «Бережи здоров’я змолоду».

  На заняттях гуртків керівники разом з вихованцями проводять дослідження та спостереження. Вихованець гуртка «Лікарські рослини» Коломієць Вадим Анатолійович, учень Лубенської ЗШ №4 під керівництвом Гонтар Т.М. провів наукове дослідження по темі «Синантропна трав’яниста флора мікрорайону «Південний» міста Лубни», нагороджений дипломом І ступеня  ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН та дипломом ІІ ступеня ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, секція «Зоологія і ботаніка» з базової дисципліни «Біологія».

  Тарасюк Олексій, вихованець гуртка «Біологія людини», учень Лубенської ЗШ №7 (керівник гуртка Дончик В.М.) брав участь у ІІ етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН та отримав дипломом ІІ ступеня. Тема дослідження «Білатеральність людини: розвиток на етапі ембріогенезу та її формування під час ювенільного періоду».

  На базі закладу, крім гуртків еколого-натуралістичного напряму, працюють гуртки науково-технічного та художнього-естетичного напрямів. Це дає можливість дітям відвідувати різного напряму гуртки, що сприяє саморозвитку дитини, співтворчості, розвитку міжособистісних стосунків. Щира співдружність педагогів, вихованців проявляється в спільному проведенні різноманітних масових заходів, конкурсів, змагань. Особливо відчутна співпраця під час організації роботи табору відпочинку «Юний технік і натураліст». Профільний табір з денним перебуванням при міськСЮТН працює щорічно (14 робочих днів). Всього у таборі відпочивають 40 дітей – 15 дітей натуралістичного профілю і 25 дітей технічного профілю. За час відпочинку в таборі діти були на екскурсіях у картинній галереї, на підприємстві «Наша пекарня», у пожежній частині, їздили на ферму страусів у село Вовча Долина, у районній бібліотеці для дітей та дорослих.

  Досягнення вихованців – це результат професійної майстерності і самовідданої праці колективу, співпраці педагогів і дитячих колектив.

Юннати Лубенської міської СЮТН беруть активну участь в обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсах, акціях.

  За останні три роки вихованці та їхні наставники досягли певних результатів. Зокрема, відзначені Дипломами департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації.

  Керівниками гуртків «Юні екологи» (Смаль Л.І.) та «Лікарські рослини» (Гонтар Т.М.) у рамках проведення Міжнародного екологічного форуму в розділі «Сучасні технології на службі природи» було створено в мережі Інтернет веб-сайт колективу екологічної просвіти «Довкілля», в якому відображена природоохоронна діяльність Лубенської ЗШ №4, на базі якої працюють ці натуралістичні гуртки СЮТН.

  Використовуючи еколого-натуралістичні засоби, керівники гуртків проводять заняття, на яких вивчають українські традиції та звичаї, виховують бережливе ставлення до хліба та повагу до людей праці.

                   

    Цілеспрямована навчальна та виховна робота з дітьми сприяє їх професійній орієнтації, правильному вибору майбутньої професії.

  Вихованці еколого-натуралістичних гуртків стають студентами закладів вищої освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації: Харківського національного фармацевтичного університету, Київської національної аграрної академії, Національного університету біоресурсів та природокористування. Студентами вищих навчальних закладів ІІ рівня акредитації стали 13 вихованців: Лубенського медичного училища, Лубенського лісотехнічного коледжу, Прилуцького гуманітарно-педагогічного коледжу ім. І.Я.Франка.

   Юннатівський осередок у Лубнах знаходиться у постійному русі, пошуку нових ідей, прагненні до збереження та збагачення краси рідного краю.

Пошук
Календар
«  Вересень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Мережа закладів позашкільної освіти еколого - натуралістичного напряму
Тут Вам завжди допоможуть!

Полтавський обласний еколого - натуралістичний центр
учнівської молоді © 2021