Субота, 04.12.2021, 15:52
Вітаю Вас Гість

Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр

учнівcької молоді

Меню сайту
Статистика

Кременчуцький ЕНЦУМ

Кременчуцький еколого-натуралістичний центр учнівської молоді
 

 

     Бєльська Валентина Василівна, директор Кременчуцького еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, освіта вища, закінчила Харківський державний університет, педагогічний стаж – 20 років.

   Кременчуцький еколого-натуралістичний центр учнівської молоді - позашкільний навчальний заклад, який є координаційним центром інформаційно-методичної, природоохоронної, дослідницької роботи вчителів і учнів шкіл міста.

   Як самостійна організація Станція юних натуралістів, як раніше називався КЕНЦУМ, була створена 1 квітня 1956 році рішенням міськвиконкому міста Кременчука. Розташувалася вона в 3-х кімнатній квартирі жилого будинку Лісгоспзагу по вул. Пушкіна, 46. Тут були створені живий куточок та кімната для занять.

   Згодом в 1978 році СЮН перевели в окреме приміщення по вул. Цюрупи, 10. На цій території станція працювала майже 26 років. Радістю для всіх була земельна ділянка, на якій копіткою працею керівників гуртків та юннатів були створені такі відділи: польова та овочева сівозміни, лікарських рослин, колекційний. На її території було зібрано 18 видів дерев, 50 видів кущів та близько 60 видів трав'янистих рослин, влітку різнобарв'я квітів милувало око, була створена екологічна стежка.

    З 1956 по 1958 рр. в СЮН завідуюча Чорна Олександра Олександрівна, спочатку працює 7 гуртків, де займаються 107 юннатів.

   Уже в 1957 році – 14 гуртків, 287 вихованців. За результативно проведену роботу з озеленення десять юннатів стають делегатами  І обласного зльоту піонерів.

  У період з 1958 по 1960 роки - завідуючий Семенюта Борис Миколайович, працює 14 гуртків, 280 вихованців. 1960 – 1965 рр. завідуюча СЮН – Величко Ольга Кузьмівна. На станції працює 4 керівника гуртків, у 14 гуртках навчається 250 вихованців.

  1965 -1971 рр.  директор СЮН – Зетченко П. І.

  У 70-х роках юннатівський рух в місті значно активізувався. Директор Русакова Іраїда Миколаївна (1971 – 1984 рр.), працює 13 гуртків, в них - 210 учнів.

  Юннати активні учасники «Голубих» та «Зелених» патрулів, різноманітних природоохоронних експедицій та акцій.

  Особливого розквіту станція юннатів досягла у 80-х роках. На повну силу завирувала юннатівська діяльність школярів. У 1984 році працює 21 гурток (директор Горбенко Зоя Іванівна 1984-1995 рр.), а в 1991 році в 37 гуртках навчається 555 вихованців. У ці роки юннатівський рух міцно увійшов у життя шкільних колективів. З 1989 року при СЮН починає працювати профільний табір з денним перебуванням «Юннат», який щороку приймає до 40 дітей.

  В 1993 році Станція юних натуралістів перейменована в Кременчуцький еколого – натуралістичний центр учнівської молоді. В Центрі 11 профілів, 48 гуртків, 720 учнів.

   У закладі працюють клуби, які залучають  до активної природоохоронної діяльності більше 600 охоронців природи з усіх шкіл міста. Проводяться цікаві практичні роботи, конкурси, вікторини, зустрічі з передовиками сільського господарства, науковцями. Саме активісти стали найактивнішими помічниками в благоустрої території закладу. Вихованці центру активні учасники Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край, моя земля», «Краса і біль України». 1995 – 2004 рр. директором працює Квітка Надія Олександрівна. В цей час у закладі працюють 16 напрямків, 54 гуртка 16 напрямків, в них 810 вихованців.

   У жовтні 2004 року Центру рішенням Автозаводської райради надали нове приміщення по вул. 60 років Жовтня, 128.

   Сьогодні Кременчуцький еколого-натуралістичний центр – профільний заклад позашкільної освіти, який очолює Бєльська Валентина Василівна. Центр об’єднує школярів та учнівську молодь віком від 8 до 18 років. У Центрі працює 60 педагогів, які свої знання, практичні вміння та навички передають своїм вихованцям. Зараз у 101 ТУО навчається близько 1392 учні.

   Основними завданнями педагогічного колективу є: пошук та підтримка талановитої молоді; екологічне виховання та природоохоронна робота з учнівською молоддю; інформаційно-методична допомога освітнім закладам міста з питань реалізації концепції екологічної освіти та виховання; дослідницько-експериментальна робота в галузі сільського господарства; використання в освітньому процесі новітніх технологій передового досвіду, сучасних педагогічних напрацювань; розширення мережі гуртків; зв’язок з науково-освітніми закладами, державними природоохоронними структурами та громадськими організаціями; оздоровлення дітей та юнацтва засобами еколого-натуралістичної творчості; покращення матеріально-технічної бази

   До послуг дітей та педагогів навчальне приміщення площею 737 м2, обладнані кабінети, живий куточок, «Зимовий сад», навчально-дослідна земельна ділянка, відеотека, технічні засоби навчання.

   Пріоритетним напрямком роботи Кременчуцького екологічного центру учнівської молоді є забезпечення безперервної екологічної освіти та виховання підростаючого покоління.

   Тому головним завданням для педагогічного колективу Центру було і є виховання екологічно грамотного, небайдужого до проблем екології підростаючого покоління.

   Основною метою екологічного виховання є розширення природознавчого світогляду учнів, спрямоване на формування в них почуття любові до природи, відповідальності кожного за її долю.

   Екологічна освіта та виховання дітей в Центрі здійснюється на заняттях гуртків, через систему заходів, конкурсів, акцій екологічного спрямування.

   Кожен рік проводяться екскурсії, експедиції з вивчення рослинного та тваринного світу заповідних територій Кременчуцького району.

   Юннати КЕНЦУМ є активними учасниками природоохоронних конкурсів, акцій: «Мій рідний край, моя  земля», «До чистих джерел», «Вчимося заповідувати», «Зелений паросток майбутнього», «Парки – легені міст і сіл». У Центрі працює екологічний театр. Основна мета роботи театру – пропаганда екологічних знань серед вихованців дитячих садків та молодших школярів за допомогою екологічних казок.

   Стало вже традицією проведення конкурсу-огляду екологічних агітбригад шкіл міста. Під час виступів діти висвітлюють найважливіші екологічні проблеми міста, регіону, пропонують шляхи  їх вирішення. Кожен рік юннати КЕНЦУМ беруть активну участь у практичних природоохоронних заходах: закладають квітники, ділянки лікарських та рідкісних рослин, висаджують дерева та кущі, доглядають за ними, створюють екологічні стежини, проводять трудові десанти в паркових зонах міста, на заповідних територіях.

   У Центрі проводяться різноманітні заходи екологічного спрямування: «Збережи ялинку», «Підгодуй птаха», «Чисте подвір’я», «Жива зелена хвиля подвір’я» тощо.

  • десанти гуртківців, активістів місцевих шкіл, які проводяться в день Довкілля, дають змогу очистити від сміття схили та берегову зону  Дніпра, зону відпочинку біля джерел.

   Дослідницька робота є традиційним і завжди новим засобом розвитку пошуково-пізнавальної активності учнів, поглиблення знань, удосконалення умінь і навичок, розширення та формування екологічного світогляду.

   Для того, щоб успішно здійснювати дослідницьку роботу, в Центрі створена мережа гуртків: «Квітництво з основами фітодизайну», «Юні квітникарі», «Ботаніки-рослинники», «Любителі домашніх тварин», «Юні акваріумісти», «Юні фенологи» тощо.

   Розвитку і поглибленню трудових умінь та навичок сприяє безпосередня робота дітей на навчально-дослідній земельній ділянці. Навчально-дослідна земельна ділянка - це база для успішної натуралістичної роботи серед учнів. Наявність навчально-дослідної ділянки в навчальному закладі дає змогу краще організовувати практичні роботи з ботаніки, загальної біології, забезпечити заняття достатньою кількістю живого навчального матеріалу. Робота на ділянці має велике навчально-виховне значення. На основі практичної роботи учні переконуються, яке значення мають сприятливі умови для успішного вирощування рослин, підвищення їх урожайності.

   Навчально-дослідна ділянка Центру поділена на відділки: польових культур, овочевих рослин, плодово-ягідних насаджень, лікарських рослин, квітково-декоративних рослин, колекційний.

   Справжню окрасою Центру є «Зимовий сад». Він був створений у 2005 році. Тут зібрана колекція кімнатних та екзотичних рослин. Це справжня зелена лабораторія для роботи з юннатами під час занять у гуртках,  дослідницької роботи, а також проведення практики, екскурсій зі студентами педагогічного училища, учнями шкіл та вихованцями дошкільних навчальних закладів.

   Експозиція саду відображає різноманітність біоценозів рослин світу. У ній  представлені рослини тропічного, субтропічного поясів Землі, серед яких є плодові, лікарські, отруйні, екзотичні рослини.

   Екскурсоводи знайомлять дітей і дорослих з найбільш цікавими представниками флори Азії, Африки, Америки. Найбільш цікавими  є авокадо, велетенський пандану, фінікова пальма, банан.

   Під час екскурсій проводяться інструктажі для відвідувачів з догляду і вирощуванню невибагливих та екзотичних рослин.

   Нині колекція квітково-декоративних рослин «Зимового саду» налічує більше 80 видів та різновидностей з різних кліматичних зон планети.

  У Центрі створений живий куточок, в якому діти з задоволенням проводять спостереження за кролями, морськими свинками, хом’яками, папугами, амадінами, акваріумними рибками, черепахами, жабами.

  Безпосереднє спілкування з тваринами корисне для людей будь-якого віку. Особливо воно важливе для школярів, у яких формуються паростки доброти, співчуття, любові, дбайливого ставлення до меншого, слабшого.

   Куточок живої природи – лабораторія для практичних і дослідницьких робіт юннатів. Гуртківці, які з задоволенням проводять спостереження за своїми улюбленцями, є активними учасниками всеукраїнських конкурсів: «Юний дослідник», «Кролик».

   Плануючи роботу гуртів, керівники гуртків використовують такі народні традиції, які б давали гуртківцям певні екологічні знання, дохідливо пояснювали взаємозв’язок  людини з природою, визначали правила поведінки людей у навколишньому середовищі.

   Під час занять вивчаються народні традиції та звичаї. Проводяться свята «Щедрий вечір», «Коляда», «Свято Миколая» та інші. На заняттях гуртків діти знайомляться з такими темами: «Рослини та тварини – символи України», «Українські прислів’я та приказки про природу», «Народні прикмети». Однією з найважливіших традицій українського народу є шанобливе ставлення до хліба. У Центрі постійно діє куточок бережного відношення до хліба, в якому зібрана колекція районованих сортів зернових культур, технічних культур, виставлені зразки  хлібобулочних виробів та насіння, проводяться виховні години, екскурсії, бесіди, виставки.

   Кременчуцький еколого-натуралістичний центр учнівської молоді працює у тісному контакті з вищими навчальними закладами міста, науково-дослідними установами, загальноосвітніми школами, державними та громадськими організаціями.

   Протягом багатьох років у проведенні експедицій, польових практик, екскурсій, підборі тем для наукових робіт МАН педагогічному колективу Центру допомагають викладачі Кременчуцького національного університету.

   Велику допомогу у проведенні практичної природоохоронної роботи юннатам і педагогам Центру надає відділ екологічної безпеки міськвиконкому. Під їх керівництвом юннати проводять щорічно трудові десанти з прибирання територій заповідних об’єктів від сміття (о. Динька, о. Зелений РЛП «Кременчуцькі плавні»).

   Організаційно-методична робота КЕНЦУМ спрямована на координацію діяльності шкіл міста, дошкільних закладів у екологічному вихованні дітей та учнівської молоді, надання методичної допомоги вчителям шкіл та вихователям дитячих садків у проведенні масових заходів екологічного змісту, організацію гурткової, природоохоронної, дослідницької роботи з біології та сільського господарства, проведенні екскурсій, участі школярів у різноманітних природоохоронних акціях, конкурсах, трудових операціях.

   З метою більш тісного зв’язку Центру з загальноосвітніми навчальними закладами міста на базі Кременчуцького еколого-натуралістичного центру учнівської молоді в січні 2007 року був створений  дитячий екологічний штаб  «Зелена планета». До складу міського екологічного штабу входять командири екологічних штабів шкіл міста. Основна мета роботи міського екологічного штабу - координація діяльності екологічних штабів навчальних закладів міста, активізація практичної природоохоронної роботи.

   Майбутнє держави залежить не від розмірів її території чи потужності виробництва, а від інтелектуальної могутності, творчого потенціалу суспільних систем, здатних засвоювати нові знання, технологічні новації, творчо мислити і виробляти конструктивні рішення. Тому обдаровані діти повинні бути оточені особливою увагою. Вони відрізняються від інших гостротою мислення, спостережливістю, винятковою пам’яттю, допитливістю, вмінням добре викладати свої думки і на практиці застосовувати набуті знання.

   Робота в профільних гуртках Центру: екологів, квітникарів, ботаніків-рослинників, фенологів, гуртків зоологічного напрямку стимулює творчу думку дітей і спрямовує їх діяльність на поглиблене вивчення біологічних дисциплін.

   Починаючи з 1991 року педагоги Центру займаються підготовкою дітей до роботи в Малій академії наук. За цей період гуртківцями Центру було підготовлено та успішно презентовано на конкурсах-захистах більше 100 робіт. Щорічно для кращих юннатів КЕНЦУМ організовується літнє оздоровлення.

   Працює профільний табір з денним перебуванням «Юннат». В таборі дітей вчать любити природу, розуміти її явища, вміти відрізняти в ній корисне, виховують у дітей зацікавленість і допитливість. Влітку природа багата і різноманітна, тому в цей час найкраще збагачувати знання юннатів про навколишнє середовище, його красу.

    Робота педагогів спрямована на екологічне виховання дітей. Для цього проводиться багато конкурсів, екскурсій, бесід з природоохоронних питань. Діти беруть активну участь у трудових акціях, екологічних операціях, експедиціях, походах.

                                                    

                                            Конкурс колективів екологічної просвіти

                                                  
                                                Вихованці центру у міському парку

Пошук
Календар
«  Грудень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Мережа закладів позашкільної освіти еколого - натуралістичного напряму
Тут Вам завжди допоможуть!

Полтавський обласний еколого - натуралістичний центр
учнівської молоді © 2021