Понеділок, 17.01.2022, 03:05
Вітаю Вас Гість

Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр

учнівcької молоді

Меню сайту
Статистика

Європейські дні спостережень за птахами

Всеукраїнська природоохоронно-пропагандистська акція
«Міжнародні дні осінніх спостережень за птахами (EuroBirdwatch)»
Міжнародні дні осінніх спостережень за птахами (EuroBirdwatch) – це щорічна акція, організатором якої є BirdLife International, і відбувається вона по всій Європі. EuroBirdwatch дарує кожному виключний шанс вийти у природу та провести спостереження за птахами.
Історія виникнення EuroBirdwatch
EuroBirdwatch є частиною World Birdwatch – світової ініціативи, що була започаткована 12 років тому BirdLife International.
У 1993 році відбувся перший World Birdwatch, який мав на меті сприяти підвищенню інтересу громадськості до природи та допомогти усвідомити її важливість через спостереження за птахами. Учасникам акції пропонувалося протягом двох вихідних днів жовтня провести спостереження та зареєструвати якомога більше видів птахів світової фауни, яка налічує 10 тис. видів птахів.
З того часу World Birdwatch став регулярною акцією, яка організовується кожні два роки. Понад 750 тис. осіб у світі взяли участь в акції за цей період. А EuroBirdwatch виник як успішне продовження World Birdwatch і з того часу проводиться щорічно.
У 2001 році BirdLife International був організований перший світовий фестиваль птахів (World Bird Festival). Фестиваль тривав цілий місяць і включав сотні захоплюючих заходів та дійств, які відбувалися у багатьох країнах світу. Фестиваль став наймасштабнішим святом, що присвячувалося птахам. Як правило, World Birdwatch and EuroBirdwatch відкривають світовий фестиваль птахів в ті роки, коли фестиваль проводиться.
Чому спостереження за птахами?
Спостереження за птахами (також відоме як вirdwatching або birding) є захоплюючим заняттям, що підвищує нашу обізнаність та свідомість щодо процесів, які відбуваються у дикій природі. Навички спостережень за птахами та визначення видів птахів набуваються досить легко. Птахи є представниками дивовижної групи тварин, найбільш чисельної серед хребетних. Вони є невід’ємною частиною багатьох екосистем, їх функцій є досить різноплановими у різних біотопах. Птахи відзначаються та захоплюють водночас різноманітністю забарвлення, пісень та неймовірними відмінностями польоту. Спостерігаючи за птахами, можна багато чого побачити!
Спостереження за птахами (вirdwatching) є цікавим і захоплюючим. Під час спостережень варто бути уважним, сконцентрованим. В той же час, це і добра нагода розслабитися.
Спостерігати за птахами можна поодинці чи з компанією, а брати участь у спостереженнях може будь-хто – вік та стать не мають значення. Необхідні лише бажання удосконалювати навички спостережень, а також допитливий розум.
Дослідження природи самостійно під час EuroBirdwatch є великою перевагою як для окремої людини, так і для охорони довкілля. Знаходячись на природі, ми можемо вивчати птахів, інших тварин та місцеві ландшафти. Дані, які отримують партнерські організації BirdLife від спостерігачів за птахами, є їх внеском у природоохоронну діяльність, а саме – моніторинг європейських видів птахів.
Українське товариство охорони птахів запрошує всіх охочих щорічно у перші вихідні жовтня долучитися до EuroBirdwatch — Міжнародних днів осінніх спостережень за птахами.
Тисячі любителів природи та птахів у ці дні мають можливість організовано здійснити спостереження за птахами, чимало з яких у цей час уже кочуватимуть чи мігруватимуть на зимівлю. Головна мета цього заходу в усьому світі залучити якомога більше людей до спостережень за птахами, пізнання таємниць природи і усвідомлення своєї відповідальності за її долю.
Міжнародні дні осінніх спостережень за птахами — це щорічна подія, котра об’єднує тисячі заходів у багатьох країнах. Учасники днів спостережень рахують птахів у своїх пунктах спостережень і через національні центри повідомляють дані до Єдиного європейського центру обліку, який цього року базуватиметься в Нідерландах, у Товаристві охорони птахів Нідерландів. В Україні центр EuroBirdwatch знаходиться в Українському товаристві охорони птахів.
Щороку все більше й більше людей беруть участь у заходах EuroBirdwatch. Зокрема, минулоріч подія привернула увагу 30 тис. дорослих і дітей із понад 30 країн, які разом нарахували 2,2 млн. птахів. Звісно популярність птахів зростає, проте й досі нагальними залишаються питання їх охорони.
EuroBirdwatch також пропагує кампанію «Народжені мандрувати» (Born to Travel) з порятунку птахів, котрі мігрують між Європою та Африкою. Під час своїх щорічних мандрівок мігруючі птахи залежать від багатьох середовищ існування, а отже й численних загроз. Наприклад, інтенсивне сільське господарство Європи, зведення лісів в Африці й браконьєрство в Середземноморському регіоні — усі ці фактори разом зменшують шанси на виживання.
 
Як взяти участь у спостереженнях:
Участь у спостереженнях може взяти будь-хто, незалежно від віку, професійної належності чи соціального стану. Все що потрібно:
· вийти в природу у перші вихідні жовтня кожного року – це може бути не лише ліс чи зелена лука на березі річки, а й сусідній сквер, міський парк, шкільне подвір’я тощо;
· озброїтись анкетою учасника спостережень, нотатником і олівцем, біноклем/підзорною трубою, визначником птахів і вийти у перші вихідні жовтня у природу – у найближчий парк, на околиці населеного пункту, у ліс, до водойми, на луку, туди, де вам буде приємно провести свій час;
· поспостерігати за птахами, занотувати побачені види та їх кількість;
· зібрану інформацію оперативно повідомити в Українське товариство охорони птахів, який є національним центром EuroBirdwatch в Україні за адресою: http://www.birdlife.org.ua/b-watch08.htm;
· надіслати анкету до 10 жовтня кожного року на адресу: 36003, м. Полтава, пров. Госпітальний, 10, Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (тел. (05322) 7-41-24.
Переможці та призери обласного етапу акції будуть нагороджені Дипломами та Подяками Головного управління освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації та Грамотами Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;
· поділитись своїми враженнями – надіслати розповіді у вигляді есе, оповідань, заміток тощо. Найцікавіші розповіді будуть надруковані в журналі «Птах» і розміщені на веб-сторінці Українського товариства охорони птахів.
 
Європейські дні спостережень за птахами – це чудова нагода для дорослих і дітей ближче познайомитися з природою через спостереження за птахами. Це розвага, яка ніколи не набридає, не буває одноманітною, розширює ваше розуміння й сприйняття природи та її мешканців.
Спостереження за птахами – це:
- пробудження інтересу й цікавості до них;
- змагання або відпочинок;
- нагода побути наодинці або з друзями на природі;
- можливість познайомитися з околицями своєї місцевості або відвідати віддалені куточки.
Вивчаючи природу під час Європейських днів спостережень ви, отримаєте особисті переваги та матимете можливість зробити вагомий внесок у охорону природи. Адже ви зможете перебувати в природі, спостерігати за птахами й іншими тваринами, милуватися мальовничими місцевостями й ландшафтами. Водночас, збираючи інформацію про кількість і види побачених птахів, ви допомагаєте Українському товариству охорони птахів і партнерству BirdLife проводити більш ретельний моніторинг європейських птахів.
 
Бути готовим до спостережень за птахами
Важливо пам’ятати, що навіть спостереження за птахами мають серйозні наслідки для довкілля та його мешканців. Ось деякі поради, що допоможуть птахам і надалі залишатися в своїх місцях існування, а вам продовжувати спостерігати за ними в майбутньому.
- Намагайтеся не турбувати птахів і їх середовища існування.
- Будьте справжнім спостерігачем – подайте добрий приклад і заохочуйте інших поводитися відповідально під час спостережень за птахами.
- Чітко дотримуйтеся правил і вимог відвідування різних місць – заповідників, регіональних ландшафтних парків, заказників тощо.
- Поважайте інтереси птахів, інших тварин і місцевих мешканців, перш ніж розголошувати новини про рідкісного птаха, якого вам трапилося спостерігати. Передусім повідомте про це Українське товариство охорони птахів.
 
До спостережень за птахами треба підготуватися
Хоча спостереження за птахами мінімально впливають на навколишнє природне середовище, проте слід себе поводити так, щоб всі ми мали і надалі можливість милуватися птахами.
Просимо під час спостережень дотримуватися таких порад.
- Не розлякуйте птахів і не завдавайте шкоди місцям їх існування.
- Поводьтеся толерантно під час спостережень – станьте добрим прикладом для інших та спонукайте колег поводитися відповідально.
- Дотримуйтесь закону і вимог щодо відвідин певних місць.
- Поважайте інтереси птахів, інших тварин та місцевих жителів: не розголошуйте інформацію, якщо вам трапиться рідкісний птах. Перш за все повідомте про свою знахідку в Українське товариство охорони птахів, яке знає і може вжити необхідних заходів для збереження рідкісного птаха.
 
Що потрібно мати з собою, відправляючись спостерігати за птахами
Деяких птахів можна визначити без будь-якого спорядження, проте у багатьох випадках деяке базове спорядження є необхідним.
 
Бінокль
У бінокль можна краще роздивитися птаха загалом та деякі деталі, які допоможуть його визначити.
 
Визначники птахів
У визначнику подаються деталі, які є важливими для визначення птахів. У 2002 році Українське товариство охорони птахів видало перший найповніший польовий визначник «Птахи фауни України», який стане вам у пригоді під час спостережень за птахами.
 
Записник
Записник є необхідним для збереження результатів спостережень. Важливо занотувати деякі характерні деталі незнайомих птахів, замість того щоб розраховувати на власну пам’ять. Користуйтеся олівцем, це вбереже ваші нотатки, навіть якщо вони намокнуть.
 
Визначення птахів
Попередньо вивчіть (ознайомтеся) з основними рисами, які притаманні певним видам птахів. Це допоможе розрізняти види та ефективніше використовувати визначник птахів.

Анкета

Європейські дні осінніх спостережень за птахами 2014

Пошук
Календар
«  Січень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Мережа закладів позашкільної освіти еколого - натуралістичного напряму
Тут Вам завжди допоможуть!

Полтавський обласний еколого - натуралістичний центр
учнівської молоді © 2022